Ludzie mają różne potrzeby i sposoby okazywania swoich uczuć. Być może obiło Ci się o uszy, że jest 5 języków miłości, dzięki którym Ty i Twoja druga połówka wyrażacie swoją miłość? Z tego artykułu dowiesz się: jakie są to języki, jak je dostrzegać i jak wdrożyć je w Twój związek.

Dlaczego nie czujesz się kochana/kochany?

W filmach romantycznych czy obyczajowych pada często zdanie w rodzaju: “on/ona mnie już nie kocha”. Bohaterzy wątpią, czy są kochani tak, jak byli kochani na początku relacji. Jak tego uniknąć? Po pierwsze, warto wiedzieć, jak definiujemy miłość i po czym ją rozpoznajemy. Po drugie, zaakceptować to, że nasza miłość może się zmieniać na przestrzeni lat. Ludzie się rozwijają, a co za tym idzie, ich sposób okazywania uczuć się zmienia. Po trzecie, na początku relacji zakochani okazują sobie miłość na wiele róznych sposobów i są na sobie bardzo skoncentrowani. Z czasem różnorodność i częstotliwość wyrazów miłości często ulega redukcji, dzięki czemu osoby pozostające w związku są w stanie realizować inne swoje funkcje oraz skupić się tylko na tych wyrazach miłości, które są typowe dla ich relacji. Czasami sposób okazywania miłości jednej osoby nie współgra z drugą osobą, np. jedna osoba liczy na ciepły gest lub słowa uznania od partnera, a zamiast tego otrzymuje drobne upominki, takie jak podrzucane nam do torby miłe liściki i przekąski. Choć partner się stara, jego gesty nie są odbierane jako wyrazy miłości.

Opowiem Ci historię pary, którą uczestniczyła w jednej z edycji programu OdBuduj związek (oczywiście mam ich zdgodę na dzielenie się tą historią). Jechali samochodem. Jak zwykle on odebrał ją z pracy i wracali do domu. Przez jakiś czas towarzyszyło im milczenie. W końcu kobieta przerwała ciszę, wyrzucając z siebie słowa: “Ty już mnie nie kochasz, ja to wiem.” a potem kontynuowała: “Widzę to, nie chcesz być ze mną. Nie chcę abyś był ze mną z przyzwyczajenia albo z litości”. Mężczyzna był zaskoczony i nie wiedział na początku jak zareagować. Próbował ją uspokoić. Partnerka przerywała mu jednak i w emocjach wylewała swoje myśli na głos: “powiedz mi to teraz”. Kobieta wykrzyczała mu, jakie zmiany zaobserwowała, jakich gestów on już nie robi, podsumowując, że to dowód na utratę miłości.

Gdy dojechali na miejsce, żadne z nich nie miało już nic do powiedzenia. Kilka dni później wrócili jednak do tematu. On po raz kolejny zapewnił, że ją kocha a ona powtarzała, że nie wierzy. Zajęło im trochę czasu, zanim zorientowali się skąd tak różne punkty widzenia. Para ta znacząco różniła się Językiem Miłości. Mieli inne sposoby wyrażania sympatii. Jego głównymi gestami były przysługi, w których mieściło się, np. odśnieżanie samochodu, masaż stóp, noszenie ciężkich toreb oraz niespodzianki i prezenty, np. organizowanie wakacji, organizowanie róznych wyjść i wspólnego czasu. Z kolei dla niej, ważniejsze były wyrażenia afirmatywne, np. słowa uznania, słowa “kocham Cię” i inne czułe zwroty, komplementy oraz bliskość fizyczna. Dojście do tej świadomości przyniosło sporo ulgi, ale oznaczało też konieczność daleszej pracy. Każde z nich zaczęło uczyć się Języka Miłości drugiego.

Kiedy nasz główny sposób wyrażania miłości nie zostaje zaspokojony, wydaje nam się, że miłość gaśnie. Pozostałe gesty, słowa, zachowania, mogą być dla nas tak nieznaczące, że możemy ich nawet nie dostrzegać. Nawet jeśli je dostrzeżemy, to nie uznajemy ich za dowód miłości, więc mogą być one dla nas, np. zwykłym podziałem obowiązków, zwykłą uprzejmością, wygodą, spełnieniem fizycznych potrzeb czy kurtuazją. Niezrozumienie języków miłości może prowadzić do uczucia niepewności i żalu. Uważnie przyjrzyj się Twojej relacji i dopuścić do siebie myśl, że Twój partner/partnerka okazuje Ci miłość w inny sposób, niż się tego spodziewasz.

 

(Roz)poznaj 5 języków miłości

Gary Chapman, autor książki “5 języków miłości” mówi, że każdy posiada 1-2 dominujące języki, za pomocą których wyraża miłość i chce miłość otrzymywać. W książce pojawia się 5 rodzajów miłości. Dotyk to język, w którym mieści się każdego rodzaju kontakt fizyczny, np. przytulanie, mizianie, tańczenie, siłowanie się czy seks. Osoby mówiące tym językiem dzięki dotykowi czują się atrakcyjne, uwielbiane i wyjątkowe. Ludzie, dla których Wyrażenia afirmatywne są dominującym językiem miłości, będą bardzo wrażliwe na sposób zwracania się do drugiej osoby. Są one czułe na komplementy oraz są skłonne do używania zdrobnień czy zwrotów typu misiu, kochanie, najdroższa. Chwalenie partnera/partnerki przychodzi im naturalnie zarówno gdy są sam na sam jak i w gronie innych osób. Kolejny język to Dobry czas. Samo spędzanie czasu razem w jednym pomieszczeniu może być niewystarczające. Dla osób mówiących tym językiem miłości, cenne są chwilę, gdy będą czuły faktyczną obecność. Z reguły sama czynność ma drugorzędne znaczenie. Liczy się, że robią coś razem. To może być rozmowa, wspólne gotowanie, pójście do kina czy wyprawa dookoła świata. O  Języku przysług mówimy wówczas, gdy miłość wyraża się poprzez wykonywanie czynności ułatwiających życie, np. przyniesienie kubka herbaty, przemeblowanie mieszkania, robienie zakupów, naprawianie, załatwianie spraw urzędowych wyręczanie w obowiązkach drugiego. To są gesty, które mówią drugiej osobie: “Hej! Widzę Cię, jesteś dla mnie ważny, więc robię dla Ciebie te rzeczy”. Ostatnim językiem miłości z teorii Gary’ego są prezenty i niespodzianki. Osoba, która mówi tym językiem, będzie doceniać małe upominki, np. zostawienie miłego liściku w domu, dostanie własnoręcznie zrobionego upominku, kupienie ulubionego przysmaku, pamiętanie o wspominanym przy innej okazji przedmiocie. Te gesty dają poczucie, że ta druga osoba pamiętała o niej, przygotowała coś od siebie. W tym języku mieszczą się też różnego rodzaju niespodzianki czy pamiątkowe zdjęcia.

 

5 języków miłości w praktyce

Jak można wykorzystać wiedzę na temat języków miłości? Po pierwsze, należy rozpoznać swój i swojej drugiej połówki język miłości. Kiedy dowiemy się, w jaki sposób my i nasz partner/nasza partnerka wyraża swoją miłość, mamy dwie ścieżki działania. Rozmowa na ten temat z Twoją sympatią może pogłębić wasz związek rozwinąć waszą wiedzę o sobie nawzajem. Jeśli partner/partnerka nie jest zainteresowany/zainteresowana tematem, nie martw się. Poniższe podpowiedzi i tak możesz zrealizować.

Zadanie pierwsze: spróbuj używać języka miłości swojego partnera. Zachęcam do wdrożenia do swojej codzienności jednego rodzaju gest, który partner/partnerka uwielbia, a Tobie nie jest on po drodze (Twój język miłości jest inny). Krok po kroku ucz się mówić dialektem Języka miłości, który jest najbardziej znaczący dla drugiego. Zadanie drugie: postaraj się częście dostrzegać gesty miłości, które okazuje Ci Twoja wybranka / Twój wybranek. Zamiast czekać, aż dostaniemy nasz ulubiony wyraz miłości, doceńmy to, co druga osoba nam daje, a co wcześniej mogło być dla nas mało widoczne. Zadanie trzecie: informuj, co daje Ci największą radość. Oprócz tego, że staramy się odczuć miłość i doświadczyć jej w tym języku, w jakim wyraża ją druga połówka, równocześnie dajmy sobie przestrzeń na wyrażenie swoich próśb, np.: “Hej, czułbym/czułabym się bardzo kochana, jeśli byś…”. Zadanie czwarte: Doceniaj i z wdzięcznością przyjmuj każdy wyraz miłości.

Nauka języka miłości drugiej osoby może być dla nas tak samo trudna, jak nauka języka obcego. Początki mogą wyglądać różnie, gesty mogą nam nie wychodzić albo możemy o nich zapominać lub czuć się w nich bardzo nienaturalnie. Trudność w docenieniu tych gestów, które dostajemy w innym języku niż nasz, jest taka, że oczekujemy, że nasz partner/partnerka postanowi nauczyć się naszego języka miłości. Czasami trudno jest ucieszyć się z tego, co dostajemy. Zwłaszcza, jeśli to nie jest to, czego byśmy sobie życzyli, o co prosiliśmy. Dajmy sobie jednak więcej przestrzeni, cierpliwości i czasu. Nie każdy ma wrodzony talent poligloty. Następnym utrudnieniem jest powszechny mit, który brzmi tak:  “jeśli mnie kochasz, to powinieneś wiedzieć, czego chcę oraz co lubię, a co nie”. Owszem większa uważność na siebie nawzajem sprawia, że łątwiej i szybcie uczymy się preferencji drugiego, ale… nikt z nas nie czyta w myślach. Fakt, że umieliśmy powiedzieć wprost czego potrzebujemy a druga osoba skorzystała z podpowiedzi mówi tylko o jednym: o dojrzałości. 

 

Jak wyrażasz miłość?

Bez względu na to, jaki jest język miłości Twój czy Twojej ukochanej/Twojego ukochanego, najważniejsze jest to, aby wyrażać tę miłość. Rodzice małych dzieci i osoby z dłuższym stażem związku często mają problem, aby nauczyć się wdrożyć gesty miłości w relację. Ważnym pytaniem do samego siebie jest: “czy ja robię coś, aby ta druga osoba poczuła się kochana?”. Bardzo pomaga wypracowanie rytuałów, takich jak np. wspólne śniadania, przytulanie się codziennie rano, czułe powitania, codzienny komplement. One będą działały nawet, jeśli zrobimy je bez zastanowienia. Będą jednak smakowały najpyszniej i przynosiły jeszcze więcej miłości w Waszą relację kiedy będziemy je robić z intencją kochania, z towarzyszącym nam strumieniem myśli: “kocham Cię, dlatego robię…”

poznaj w praktyce 5 języków miłości