Ona zaradna, przedsiębiorcza, inteligentna, optymistyczna a przy tym momentami rozkosznie subtelna a czasem roztrzepana. On aktywny, zaradny, błyskotliwy i z poczuciem humoru. Znam ich od 10 lat.

Uwielbiam ich razem i z osobna. Spotkania z nimi są dla mnie dużą przyjemnością oraz inspiracją. Ostatnio wspomnieli, że z okazji 10 rocznicy ślubu planują… drugie wesele. Oczy mi się rozświetliły.

Wyobraziłam sobie ją w pięknej sukni, jego pełnego elegancji, ich dzieci biegające, gości, tańce, pyszności na stołach i radość wspólnego świętowania.

Być może Tobie też fantazja podsuwa piękne obrazy, na myśl o takim hucznym świętowaniu rocznicy. Każdy z nas potrzebuje spójności, radości, ważności, miłości i świętowania. Każdy z nas na inne sposoby te potrzeby realizuje ale są one wspólne dla ludzi.

Jak to się więc dzieje, że część osób z zaangażowaniem wymyśla i realizuje różne sposoby celebracji ważnych dat a nawet codzienności, a inni pozwalają, by dzień za dniem przepływał niepostrzeżenie?

Dlaczego czasem trudno zabrać się za świętowanie rocznicy?

Jest kilka przyczyn:

  1. Trudno jest się zaangażować w świętowanie, kiedy inne, ważniejsze potrzeby są mocno zaniedbane. Tak się dzieje, kiedy np. nie czujemy się stabilnie finansowo albo w relacji np. utraciliśmy pracę lub związek przechodzi kryzys. Albo kiedy nasza potrzeba przestrzeni lub ruchu jest mocno zaniedbana, np. gdy mieszka się w bardzo ciasnym mieszkanku czy u rodziców lub gdy natłok zadań utrudnia znalezienie przestrzeni na choćby kilkanaście minut ćwiczeń czy spaceru. W takich sytuacjach potrzeba celebrowania i wyjątkowości zwykle schodzi na dalszy plan. Jeśli jesteś w tej sytuacji, zachęcam do dwóch rzeczy.
  2. Zweryfikuj na co masz wpływ i zrób chociaż mały krok w kierunku realizacji tej ważniejszej potrzeby. Np. Jeśli aktualnie nie masz pracy, to chociażby rozplanuj porządnie budżet zamiast powtarzać „jakoś będziemy musieli dać radę”.
  3. Kiedy już zrobisz to, co możliwe w tym innym obszarze, pozwól sobie na świętowanie. Wybierz taką formę i sposób świętowania, który nie będzie uderzał w inne potrzeby, np. jeśli frustruje Cię ciasne mieszkanie to zdecyduj się świętować w parku, w formie pikniku a nie w domu. Nie odkładaj tego na potem. Zobaczysz, że znalezienie sposobu na cieszenie się życiem sprawi, że frustracja wynikająca z innych niewygód będzie Ci mniej doskwierać.
  4. Nie było rodzinnych wzorców świętowania. Jeśli w domu rodzinnym nie podkreślało się i nie celebrowało sukcesów czy rocznic, możliwe że nawet nie przyjdzie Ci do głowy, by zacząć to robić. Dopiero świadoma decyzja może to zmienić. Moja zachęta: zobacz jak świętują inni i poszukaj takiego sposobu, co do którego masz intuicję, że sprawi Ci radość. A potem po prostu to zorganizuj J Jeśli czujesz się z tym niezręcznie, zacznij od jakiejś małej rzeczy, np. pójście na lody lub kupienie sobie prezentu-nagrody.
  5. Duma i samozadowolenie było w domu/jest przez Ciebie spostrzegane jako coś niestosownego, cechującego narcyzów o nadmuchanym ego. Pamiętam dobrze wierszyk „Samochwała”, który w wyrazisty sposób przekazywał, że nie należy samego siebie chwalić. Moja babcia skromność i umniejszanie zasług uważała za cnotę. Dopiero w życiu dorosłym zaczęłam dostrzegać, że w docenianiu siebie niema niczego złego. Być może w Twoim dzieciństwie również promowało się bardziej skromność niż dumę. Trudno świętować i równocześnie zostać w cieniu. Zacznij od gratulowania sobie i spisywania ważnych osiągnięć i sukcesów. Z czasem oswoisz się z docenianiem siebie, dumą i świętowaniem.
  6. Twoim językiem miłości nie jest świętowanie. Różnimy się po wieloma względami. Oprócz więc nawyków, wzorców wyniesionych z domu czy przekonań pojawiają się też różnice w zakresie tego, na ile ważne dla nas jest świętowanie. Chociaż potrzeba jest powszechna, to każdy z nas potrzebuje innego sposobu świętowania oraz innej intensywności. Jednemu wystarczą krótkie słowa uznania, ktoś inny potrzebuje wielkiej uczty. To normalne. Poszukaj tego sposobu, który pasuje Tobie.

    Teraz już wiesz, dlaczego niektórym jest trudniej nauczyć się świętowania. Teraz pora na to, by zastanowić się PO CO i JAK świętować.

    Po co te wszystkie rocznicowe prezenty i świętowanie?

    Dlaczego warto?

    1. Nasze myśli często skupiają się wokół trosk, zagrożeń, obaw. Bo to im musimy jakość stawić czoła, przygotować się, pokonać. Świętowanie i świadome kierowanie uwagi na to, co wyszło świetnie, co jest sukcesem i źródłem radości zwielokrotnia poczucie szczęścia.
    2. Świętowanie buduje dobre wspomnienia.
    3. To sposób na atrakcyjny i wartościowy czas razem.
    4. To dobra okazja, by dostrzec wszystko, co udało się osiągnąć, by dać sobie nawzajem docenienie i uznanie.

    Co będzie dobrym prezentem na rocznicę ślubu?

    Skoro jesteś na tej stronie, to zapewne szukasz inspiracji do świętowania małżeńskich rocznic i ważnych dat. Nie aspiruję do wymyślenia idealnego sposobu świętowania Twojej rocznicy, ale… ufam, że przeczytani listy pomysłów rozbudzi Twoją kreatywność.

    1. Zróbcie romantyczny wieczór bez prądu. Bez telefonów, telewizora, Internetu, radia. Zamiast tego świeczki estetycznie zastawiony stół lub planszowa gra.
    2. Wybierzecie aktywność, która dostarczy emocji: skok spadochronowy, exit room, lunapark, spływ kajakiem, nocne wyjście do lasu, etc.
    3. Pójdźcie do restauracji lub na pyszne cisto.
    4. Napiszcie sobie nawzajem czułe listy z okazji rocznicy: o tym za co jesteś cie wdzięczni i o waszych marzeniach na wspólną przyszłość.
    5. Wybierzcie się na weekend we dwoje, podczas którego skupicie się wyłącznie na sobie nawzajem.
    6. Zapiszcie się na kurs tańca (jak chcecie indywidualnego i bardzo profesjonalnego podejścia – zajrzyjcie do Joasi Sipowicz), naukę gry w tenisa, jazdy konnej, malowania lub czegokolwiek innego, co wzbudza w Was obojgu ciekawość.
    7. Zróbcie sesję fotograficzną (możecie przy okazji pomóc w leczeniu Lidzi zamawiając sesję u jej mamy – Ewy)
    8. Podejmijcie wspólnie jakąś działalność prospołeczną. Zaangażujcie się w aktywność na rzecz osób starszych, dzieci, zwierząt, posadźcie w Waszej okolicy drzewa lub podejmijcie inną aktywność, która służy społeczeństwu i światu.
    9. Sprezentujcie sobie grę lub inny produkt, który będzie Wam przypominał, że chcecie dbać o miłość. Kubki lub wisiorki ze stworzonym przez Was napisem, obraz, książka dotycząca miłości i relacji małżeńskiej albo gra dla par, taka jak Pudełko dla Par.

    Wybierzcie cokolwiek, ale świętujcie J
    Kiedyś ukułam stwierdzenie „Nie marnuj żadnej okazji, aby okazać miłość.” Warto więc świętować wspólne życie każdego dnia, a w sposób szczególny w urodziny, rocznicę poznania, rocznicę ślubu, Walentynki i inne coroczne święta.

    Jak Wy świętujecie?

     

     

    Mogłeś nas znaleźć wpisując w Google: prezent rocznica ślubu,prezent na rocznicę ślubu, prezent na rocznicę, prezenty na rocznicę,szukasz prezentu na rocznicę, prezenty na rocznicę ślubu, pomysłów na prezent, wyjątkowy prezent, rocznice ślubu.