To dylemat, przed którym raz po raz stajemy. I choć z każdym rokiem przybywa nam doświadczeń, to wcale niekoniecznie skutkują one łatwością w wyborze upominków. Jak sobie pomóc? W pierwszej części znajdziesz podpowiedzi dotyczące tego, jak zwiększyć szansę, że prezent się spodoba. W drugiej części – listę propozycji drobnych upominków, które mogą być uzupełnieniem głównego prezentu.

Jak wybrać prezent, aby spodobał się nowożeńcom?

Nie ma uniwersalnych prezentów. Są prezenty, które „przyjęło się” dawać nowożeńcom, takie jak zastawa stołowa czy ręczniki, ale umówmy się, że wielu parom taki prezent może wcale nie przypaść do gustu. Jakie metody ułatwią nam wybór?

 1. Jeśli para poprosiła o gotówkę lub przygotowała listę proponowanych prezentów – skorzystaj z niej. Dzięki temu para otrzyma to, czego potrzebuje a Twój prezent nie będzie się kurzył w szafie. Jeśli powstrzymuje Cię przekonanie, że prawdziwe prezenty „z serca” wymyśla się samemu, to zawsze możesz dorzucić drobny dodatek od siebie.
 2. Zapytaj. Możesz zadać pytanie na etapie szukania inspiracji albo w momencie, gdy będziesz mieć już dwie –trzy opcje do wyboru. Jeśli para woli niespodzianki, z całą pewnością Ci o tym powie (i wówczas uszanuj ich pragnienie).
 3. Obserwuj, czym para obdarowuje innych. To często cenna wskazówka co do gustu i potrzeb przyszłej młodej pary.
 4. Podczas spotkań towarzyskich poprzedzających „ten dzień” słuchaj uważnie historii opowiadanych przez parę. Wyłapuj podpowiedzi na temat, tego, co by im się przydało.
 5. Zwróć uwagę jak żyją, czym się otaczają, jakie przedmioty, kolory i wzory lubią. Czy żyją korzystając z wielu sprzętów i udogodnień czy bardziej minimalistycznie? A może cenią przygody na świeżym powietrzu?

No dobrze, a co jeśli chcesz wręczyć symboliczny upominek jako prezent wręczany w kościele lub dodatek do gotówki? Czy jedyną opcją są wino i kwiaty? Zdecydowanie nie. Czasem pary proszę, by zamiast kwiatów przynieść książki lub przygotować drobne, które zasilą zbiórkę na rzecz jakiejś organizacji. A co jeśli nie dadzą żadnej podpowiedzi? Ja szczególnie lubię upominki, które dobrze odzwierciedlają obdarowywanych, obdarowującego i relację ich łączącą. Oto moje pomysły:

 1. Książkę. Najlepiej taką, jaką dobrze znasz i szczerze polecasz. Zachęcam do wpisania dedykacji.
 2. Jeśli już kwiat, to doniczkowy. Zostanie na dłużej.
 3. Koszulki, skarpetki, czapeczki, rękawiczki, kubki ze specjalną dedykacją, śmiesznym lub romantycznym napisem.
 4. Wręcz obraz, album lub zdjęcie w pięknej ramce.
 5. Znajdź lub stwórz grę dla swoich przyjaciół. Zerknij na moją grę Pudełko dla Par. To nietypowa gra, bo ona dzieje się nie przy stole, lecz w codzienności. Wykonując krótkie zadania para dba o to, by miłość i intymność rozwijały się każdego dnia. Jeśli szukasz bardziej uniwersalnej gry, w którą mogliby zagrać sami lub z gośćmi, polecić mogę Carcassone lub Ego love.
 6. Coś, co samodzielnie zrobisz. Nie wiem, do czego „masz rękę”. Może potrafisz skonstruować karmnik do kwiatów, zakładkę do książki, zagrać lub zaśpiewać piosenkę, zmontować filmik ze wspólnymi wspomnieniami lub życzeniami od rodziny i przyjaciół, puzzle ze zdjęciem waszej paczki lub pary młodej, namalować obraz, napisać wiersz, skleić model auta ślubnego. Twój gest i czas na pewno zostaną docenione.

Masz swój patent na ślubny prezent?
Napisz o tym w komentarzu!