W każdym związku, wraz z upływem czasu, przemija początkowe ślepe zauroczenie drugą połówką, które sprawiało, że wady naszej ukochanej osoby nie były istotne. Nie zawsze mówimy wprost o naszych potrzebach i oczekiwaniach, co skutkuje tym, że porozumienie się w związku staje się problematyczne. Stopniowo przyzwyczajamy się do siebie i popadamy w codzienną rutynę. Rozmowy skupiają się głównie wokół finansów, pracy i dzieci. Miłość w małżeństwie z reguły kompletnie nie przypomina tego szalonego, gorącego uczucia z początku naszej znajomości. Stały związek może wpadać w pułapki dnia codziennego, aby temu zapobiec warto wychodzić poza schematy i pielęgnować bliskość. Ciekawym urozmaiceniem mogą się okazać gry planszowe dla par, które zmuszą uczestników do szczerych wyznań i poświęcenia sobie nawzajem uwagi.

 

Jak poprawić komunikację w związku?

Kryzys w małżeństwie może być wywołany tym, że nie sygnalizujemy wprost swoich myśli i sądzimy, że partner domyśli się czego od niego oczekujemy. Zjawisko to opisuje w swoim poradniku Gary Chapman „5 języków miłości”, który w interesujący sposób ukazuje, że nie potrafimy nawzajem zrozumieć swoich języków. Odpowiednia gra małżeńska może się okazać znakomitym rozwiązaniem tego problemu. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych produktów, więc każdy odnajdzie coś dla siebie. Aby nauczyć się słuchać partnera a także zadawać trudne pytania, warto zwrócić uwagę na „Jupitajnie”. Jest to gra karciana, polegająca na losowaniu i zadawaniu pytań a następnie uważnego słuchania odpowiedzi drugiej osoby. Otwarte pytania oraz nauka słuchania pozwalają spotkać się w całkiem nowej płaszczyźnie. Ta gra dla par pozwala poruszyć tematy, na które ciężko nam rozmawiać na co dzień. Inną wartą uwagi pozycją jest „Gra małżeńska”, która również skupia się na poprawie komunikacji. W zestawie znajdziemy kilkaset twierdzeń z kilku kategorii, które mogą być początkiem rozmowy. Minusem tej gry w moim odczuciu jest fakt, że są to twierdzenia a nie pytania, więc nie dają tak wielkiej elastyczności. Pary z niewielkim stażem znajdą jednak pewnie kilka wątków, które chcą poruszyć. Za najcenniejszy element tej gry uważam schemat rozmowy, zgodnie z którym para ma rozmawiać. Zawiera on element przywitania, potwierdzenia miłości, podzielenia się tym, co jest trudne, naszymi prośbami oraz docenieniem i wdzięcznością. Wiele par mając do przegadania jakiś ciężki temat zapomina o tym, że nawet trudna rozmowa może być okraszona serdecznością i docenieniem.

 

Gry dla par sposobem na nudę w związku

W każdą, nawet najlepszą, relację z czasem wkrada się rutyna, która zabija namiętność i gorące uczucia. Fascynacja stopniowo przeradza się w przyzwyczajenie. Wspólne życie sprawia, że ulegamy schematom i przestajemy pracować nad związkiem. Coraz mniejszą uwagę skupiamy na bliskości i romantycznych gestach. Zaprzestanie dbania o związek, zaskakiwania ukochanej osoby i branie za pewniak tego, co mamy, może sprawić, że za jakiś czas obudzimy się w czysto platonicznej relacji. I w tym wypadku pomocna okaże się gra planszowa dla par. Dzięki wspólnej zabawie i odrobinie rywalizacji, urozmaicimy każdy dzień, mówiąc stanowcze „nie” nudzie. Pudełko dla Par tę funkcję spełni, ale najpierw chcę napisać o innej propozycji. „Gierki Małżeńskie” to ciekawa propozycja spędzania wolnego czasu we dwoje lub… we czworo. Rozgrywka składa się z serii kalamburów, które pokażą na ile się znamy i jesteśmy, lecz przede wszystkim przyniosą masę śmiechu. Jeśli rutyna wkradła się także do sypialni, to warto przekonać się, czy któraś z licznych gier erotycznych nie poprawi sytuacji. Z jej pomocą można przełamać się, zostawić nieśmiałość za drzwiami i ujawnić swoje upodobania. Pikantne zadania przełamujące tematy tabu, rozpalą zmysły i pozwolą na chwile romantycznych uniesień, które na długo pozostaną w pamięci kochanków.

 

Wyzwania wplecione w codzienność

Niemal wszystkie wyżej wymienione gry mają jedną wadę – dzieją się „przy stole”. Alternatywą dla tych klasycznych pozycji jest „Pudełko dla par”, które dzieje się w codzienności. Przy stole siadamy raz w tygodniu, tylko po to, by porozmawiać chwilę o tym, co się działo i podliczyć punkty. Wylosowane zadania mamy wpleść w codzienność, pamiętać o nich cały tydzień, znaleźć przestrzeń na ich realizację. Sposób wykonania zadania jest dowolny, więc pozostawia pole do popisu własnej kreatywności. Rozgrywka pokazuje, jak niewiele czasu potrzeba, by wprowadzić dużą jakościową różnicę w doświadczaniu miłości w związku. Że dawanie uwagi, wsparcia, ciepła, bliskości może dziać się niemal mimochodem. Pod warunkiem, że… zwrócimy na te potrzeby uwagę. Zabawa wplata do życia więcej czułych gestów, niespodzianek, docenienia oraz szczerych rozmów. Na deser zostają parze karty niezapełnione czekające na zadania wymyślone przez parę.

 

Troszcz się dziś, nie czekaj na kryzys

O związek należy troszczyć się każdego dnia aby zapobiec wypaleniu się uczucia i oddaleniu się od siebie. Dla osób mierzących się z problemami, często rekomenduje się terapię u specjalisty. Jeśli kryzys trwa już jakiś czas, faktycznie najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli jednak po prostu małżonkowie nieco się pogubili, np., po pojawieniu się dziecka, może się okazać, że Pudełko dla Par zainicjuje drogę powrotną do siebie. Dzięki przyjemnej zabawie, troszczymy się o drugą połówkę i czujemy się razem pewniej, bezpieczniej. W takiej atmosferze łatwiej też poruszać trudniejsze tematy. „Pudełko dla par” to także genialna propozycja na prezent ślubny czy na rocznicę ślubu, gdyż wraz z nim zafundujemy obdarowanym możliwość dodania do ich codzienności więcej uważności i zaangażowania w sprawianie przyjemności drugiej połówce.

Znasz jeszcze jakieś gry dla par?
Chętnie poznam i przetestuję! Uwielbiam takie propozycje!

Chcesz zagrać?