rW codziennym pędzie, wśród wielu naglących spraw i niespełnionych oczekiwań zapominamy, że dbanie o relację to ciągły proces składający się z wielu drobnych elementów. Umiejętność dobrej komunikacji, uważnego słuchania, okazania zainteresowania i podziwu czy rozwiązywania sporów jest niezwykle cenna.

Mam jednak przeczucie, że to nie one budują codzienne poczucie spełnienia i szczęścia. Dziś zapraszam Cię do zwrócenia uwagi na drobne małe gesty i rytuały, które ocieplają i podbudowują relację. Te niewymagające zbyt wielkiej energii elementy codziennego życia są w moim odczuciu podstawą i tłem dla kluczowych i ważnych chwil stanowiących wyzwanie dla związku.

Przykładów takich drobnych gestów i rytuałów można odnaleźć tysiące. Zapewne każda para ma swój wachlarz ulubionych gestów i zwyczajów. Doświadczenie podpowiada mi jednak, że tych gestów jest z biegiem lat coraz mniej, a te, które pozostały, stają się mechanicznie wykonywanymi czynnościami. Warto więc raz na jakiś czas odświeżyć repertuar i ubogacić codzienność nowym gestem. Właśnie po to powstała gra „Pudełko dla par”, która nie tylko inspiruje ale także – dzięki swojej strukturze – mobilizuje do wyrażania miłości na różne sposoby każdego dnia. Poniżej znajdziesz siedem propozycji, które możesz potraktować jako inspirację dla ubogacenia Twojej relacji.

 

1. Codziennie zanim wstaniecie z łóżka przytul ją/jego przez 2 minuty.

Poranki bywają pełne pośpiechu. Zrywamy się, rzucamy w wir przygotowań do dnia pracy. Niejednokrotnie rezygnujemy ze śniadania czy kawy, byle tylko dać sobie rano kilka chwil więcej na sen. W rzeczywistości niewiele zyskujemy, a za to tracimy spokój i radość doświadczenia tego, że przyszedł kolejny dzień. 2 minuty snu więcej nie stanowi realnej różnicy dla naszych organizmów. Spędź go więc przytulając najważniejszą w Twoim życiu osobę. Osobę, którą wybrałeś/wybrałaś na swojego życiowego towarzysza. Przytulenie nie tylko jest sygnałem miłości, troski i uwagi. To także sposób na rozpoczęcie dnia z większa dawką endorfin.

 

2. Przywitaj swoją drugą połówkę po przyjściu do domu.

Kiedy przychodzi do nas przyjaciel, sąsiad, teściowa czy listonosz – otwieramy drzwi i wymieniamy choćby drobne uprzejmości. Wychodzimy nawzajem do siebie ku spotkaniu. Czy nasz współmałżonek nie zasługuje na jeszcze bardziej serdeczne powitanie? Tak niewiele potrzeba, aby wyjść naprzeciw drugiej osobie, ucałować, uśmiechnąć się i powiedzieć „Hej, kochanie, dobrze, że już jesteś!”. Jeśli zaniedbaliście Wasze powitania, może się zdarzyć, że na początku będziesz czuć się niezręcznie. Twoja druga połówka może się na Ciebie dziwnie patrzeć i dziwnie reagować. Na szczęście takie niezręczności są przejściowe, a zapewniam, że miłe powitanie znacząco poprawi sposób spędzania popołudnia. Dzięki temu drobnemu gestowi druga strona poczuje się zauważona, ważna i kochana.

 

3. Spędzajcie czas razem bez elektroniki.

W dzisiejszym świecie elektronika towarzyszy nam nieustannie: w pracy, w domu, w aucie i tramwaju. Mamy telefony, tablety, komputery, telewizory i konsole do gry. To bardzo przydatne narzędzia do pracy i rozrywki. Równocześnie odciągają one naszą uwagę od siebie nawzajem. Rozpraszają i uniemożliwiają pełne bycie z samym sobą i z drugą osobą. Sprawiają, że stajemy się coraz bardziej osamotnieni. Nawet jeśli oboje jesteście zafascynowani doniesieniami ze świata, jesteście maniakami kinowymi czy miłośnikami gier, znajdźcie przestrzeń i czas na to, by pobyć ze sobą. Tylko ze sobą, bez dodatków ze świata elektroniki. Codziennie lub choć raz na tydzień dajcie sobie intensywną, wyłączną uwagę.

 

4. Przygotuj jakąś nietypową potrawę lub deser.

Wspólne jedzenie to ważne spoiwo związku, rodziny. Powiedzenie mówi „przez żołądek do serca“, a niektórzy nawet twierdzą, że bez jedzenia nie byłoby seksu… Rytm naszego życia powoduje, że łatwo wpadamy w rutynę. Codziennie wstajemy o tej samej porze, tą samą trasą jedziemy do pracy, wykonujemy czynności w tej samej kolejności, jemy codziennie takie samo śniadanie. Planowanie i rutyna pozwalają budować przewidywalność i bezpieczeństwo. Jednocześnie jednak grożą nudą, monotonią i wypaleniem. Jednym z obszarów, które mogą stać się odskocznią od rutyny są posiłki. Szukaj nietypowych produktów, nigdy nie próbowanych owoców, nie wybieranych na co dzień przypraw. Raz na jakiś czas zaskocz swoją ukochaną osobę lub całą rodzinę wyjątkowym specjałem. Siądźcie przy stole razem i delektujcie się.

[sc name=”Post Zwiazek Newsletter”]

 

5. Buduj w sobie wdzięczność.

Praktykowanie wdzięczności daje wielką siłę. Im więcej wdzięczności będziesz mieć w sercu, tym łatwiej Ci będzie o pogodę ducha, łagodność, podziw, adorację i miłość. Codzienne odnajdywanie rzeczy wartych Twojej wdzięczności może się okazać na początku trudne. Gdy jednak przyjrzysz się dokładnie minionemu dniu, zauważysz, że sporo elementów, które przyjmujesz jako oczywistość, są w rzeczywistości pięknym darem. Pomyśl, zapisz, powiedz za co jesteś wdzięczny sobie, swojej drugiej połówce, innym ludziom, światu. Wypełnij swoje serce wdzięcznością.

 

6. Narysuj na lustrze uśmiech lub serce.

Miło zostać mile zaskoczonym. Podejrzewam, że większość z nas nie spodziewa się zabawnych, miłych czy romantycznych rysunków na lustrze. A im dłuższy staż związku, tym bardziej zaskakują i bawią takie drobne niespodzianki.

 

7. Zrób głupią minę i uwiecznij na zdjęciu.

Małżeństwo to poważna sprawa (o nadmiernym “poważnym” nacisku pisałam tutaj). Czasem jednak zapominamy, że także przy poważnych sprawach liczy się humor, luz i zabawa. Przesyłając od czasu do czasu nasze zdjęcie dasz wyraz temu, że myślisz o drugim. Głupia mina zapewni uśmiech a może nawet parsknięcie śmiechem. Kto by nie chciał być kojarzonym z pozytywnymi emocjami?

Nie każdy gest czy słowo będzie napełniał “zbiornik miłości” drugiej osoby. Dużo zależy od kwestii indywidualnych: preferencji, temperamentu, oraz… języka miłości. Gary Chapman wymienia ich aż 5 i wszystkie one znajdują swoje odzwierciedlenia wśród zadań Pudełka dla Par. Jeśli nie znasz tej koncepcji, zerknij do Joasi, która opisuje je na czytelnych przykładach – poczytaj. 

Małe gesty i rytuały są jak rosa zwilżająca ziemię. Wielka ulewa pojawiająca się od święta nie pozwoli roślinom na przetrwanie. Zaś nawet niewielkie dawki codziennie pojawiających się kropel okazują się dużo bardziej ożywcze. Dbając o drobne rytuały wzmacniające związek tworzysz dobry podkład, który pozwoli Wam lepiej mierzyć się z większymi wyzwaniami.

 

[sc name=”Post Pudelko”]

Rysunek autorstwa Andrzeja Tylkowskiego, www.tylkowski.pl
Więcej rysunków oraz piękne kalendarze znajdziecie w wydawnictwie ilustris.pl i w Podaruj na Odrzańskiej we Wrocławiu.
To właśnie w tej Galerii możecie osobiście odebrać nasze Pudełko <3