Żyjemy w niełatwych czasach. Nieustanna pogoń, pośpiech i brak czasu to szara codzienność, z którą musimy mierzyć się na co dzień. Rzeczywistość pandemiczna, a także powtarzające się lockdown’y, szczególnie utrudniła nasze życia. Cierpią przez to nasze relacje, związki, małżeństwa, rodziny. Nierzadko mierzymy się z wieloma kryzysami. Często niepotrzebnie walczymy ze sobą, zamiast wspierać się nawzajem. Jak to zmienić? Jak poprawić jakość komunikacji międzyludzkiej? Jak dogadywać się lepiej w związkach? Warto sięgnąć po wartościowe książki, które pomogą w procesie naprawiania relacji. Takie lektury napisane są zazwyczaj przez doświadczonych psychologów, psychoterapeutów, specjalistów od komunikacji i relacji, którzy udostępniają swoją wiedzę. Poniżej 6 pozycji książkowych, zawierających wartościowe lekcje przydatne w związku.
„5 języków miłości” (Gary Chapman)
Autor tej lektury to doświadczony terapeuta, a także pastor. Łączy swoją pasję – psychologię oraz duchowość. Szczególnie mocno skupia się na aspekcie relacji małżeńskich. W swojej książce przedstawia teorię tytułowych pięciu języków miłości, czyli sposobów wyrażania uczuć. Są to: afirmujące słowa, wartościowo spędzony czas, wzajemne obdarowywanie, służenie sobie oraz czuły dotyk. Wg Chapmana każdy człowiek używa maksymalnie trzech języków. Autor podkreśla niebagatelną rolę poznania sposobów wyrażania miłości, w celu lepszego zrozumienia bliskiej nam osoby, bardziej adekwatnego wyrażania miłości. Partnerzy, którzy znają swoje języki miłości, lepiej doceniają to, co robi dla nich druga osoba. Książka na pewno też zachęci Was i ośmieli do częstszego okazywania uczuć. Chapman przekazuje praktyczne porady, jak odkryć swój język miłości i jak go rozwijać, dlatego to wspaniała lektura dla miłośników konkretów. Doświadczenie Chapmana i jego teoria pięciu Języków Miłości to jedno z kilku ważnych źródeł, z których czerpałam dobierając zadania do Pudełka dla Par.
„Ekonomia miłości” (Jenny Anderson, Paula Szuchman)
Autorki tej lektury są z zawodu dziennikarkami. Stąd też swoisty publicystyczny ton tego wyjątkowego poradnika. „Ekonomia miłości” to książka, która skupia się przede wszystkim na rozwiązywaniu powstałych problemów w związkach. To mogą być błahostki, wynikające z codziennego przebywania ze sobą, ale również poważne kryzysy, z którymi niejednokrotnie borykają się pary. Co jest ciekawym aspektem tej lektury, to odwołania do ekonomicznych pojęć, które zostały zastosowane do opisywania kłopotów w relacjach. Jakie to pojęcia? Krach na małżeńskiej giełdzie, asymetria informacji w związkach, przeprowadzanie analizy kosztów. Dzięki temu zabiegowi, który nierzadko może wywoływać śmiech, poradnik czyta się bardzo przyjemnie, a jednocześnie zbiera się przydatną wiedzę na temat rozwiązywania małżeńskich konfliktów. Autorki połączyły przyjemne z pożytecznym a ja bardzo doceniam takie połączenia.
„Żyć w rodzinie i przetrwać” (Robin Skynner, John Cleese)
Duet autorów tej lektury jest absolutnie wyjątkowy. Robin Skynner to doświadczony psychoterapeuta, a John Cleese to brytyjski aktor komediowy. Już to połączenie sugeruje, że czytelnikowi dostarczona będzie wartościowa wiedza, z fantastyczną nutką humoru. Język książki jest błyskotliwy, łatwy w odbiorze. To zdecydowana zaleta – każdy może sięgnąć po tę lekturę. Ale o czym konkretnie jest ta książka? Porusza ona temat kłopotów, które powszechnie pojawiają się w rodzinach. Szczególnie mocno skupia się na procesie rozwoju dziecka, aby ukazać pewne schematy, które poukrywane są w każdym człowieku. Te same schematy są niejednokrotnie później przyczynami konfliktów w związkach, małżeństwach, rodzinach. Mnie ta książka absolutnie zauroczyła! Czytelnik znajdzie w niej zaawansowaną wiedzę na temat psychiki, jej funkcjonowania i złożoności podaną w fenomenalnie lekki sposób. Czytając ją zrobiłam 3x więcej notatek niż zazwyczaj z takich książek!
„Sztuka kochania” (Michalina Wisłocka)
Następna pozycja jest absolutnie wyjątkowa i chyba każdy o niej słyszał. To pierwszy prawdziwy polski poradnik, który porusza wiele aspektów m.in.: mechanizmy układów płciowych, sekrety udanego stosunku seksualnego, czy opisuje różnice między metodami antykoncepcyjnymi. Zawiera również pomocne rady, jak lepiej dogadywać się, komunikować w związkach, w rodzinach. Wisłocka jest polską pionierką w zakresie szerzenia wiedzy o relacjach damsko-męskich. Chociaż poradnik pochodzi z zeszłego wieku, w wielu aspektach wcale nie stracił na atrakcyjności i aktualności, a więc polecany jest w zgromadzeniu podstawowej wiedzy, w wyżej wymienionych tematach. Sentyment we mnie wzbudza też świadomość, jaką historię przełomu postrzegania kobiet ukryta jest w tej niewielkiej publikacji.
„Siedem zasad udanego małżeństwa” (John Gottman)
Ta lektura jest szczególnie znana, ze względu na przepełniający ją realizm. Gottman wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w pomaganiu parom z problemami i dzieli się wiedzą. Sformułował tytułowe siedem zasad, które mają za zadanie polepszyć relację między partnerami. Autor podkreśla niebagatelną wagę rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, która pełni główną rolę w zapobieganiu kryzysom, a nawet rozpadowi związków, małżeństw. Zwraca uwagę na to, aby nie pozwalać sobie na negatywne myśli o naszym partnerze. Książka wyjątkowa, skierowana do par, które potrzebują realnych, konkretnych wskazówek, jak usprawnić relację.
„Więcej śmiechu dla dobra małżeństwa” (Mark Gungor)
Tytuł ostatniej już pozycji brzmi naprawdę pozytywnie i zachęcająco. Może brzmieć na pierwszy rzut oka niepoważnie, ale treść w niej zawarta, jest naprawdę wartościowa. Autor to doświadczony psycholog rodzinny, który umiejętnie wykorzystuje humor, przerysowane przykłady (w których każdy z nas się pewnie odnajdzie;) aby dzielić się swoją wiedzą. Zwraca szczególną uwagę na aspekt realnej pracy nad związkiem. Szczęście pary utożsamia z wysiłkiem i czasem, który inwestują małżonkowie w swoją relację. Książka fantastycznie nadaje się dla fanów śmiechu, przy poważnej lekturze.
Oczywiście to nie wszystkie wartościowe książki, po które warto sięgnąć, gdy chcemy usprawnić komunikację w relacji lub rozpocząć pracę nad związkiem. Na szczęście (i nieszczęście) półki księgarni są przepełnione wiedzą z zakresu psychologii. Warto sobie uświadomić, że realna zmiana przyjdzie jedynie z realnego działania. A SPRAWDZONE poradniki dla par są nieocenioną pomocą w tym temacie. A Wy, drodzy czytelnicy? Może znacie jeszcze inne, godne polecenia książki?